Kontaktní čočkyKontaktní čočky přinesly příjemnou alternativu lidem, kteří nechtějí nebo nemohou nosit dioptrické brýle. Důvodů, proč se někteří lidé brání dioptrickým brýlím, může být více, někomu vadí při výkonu povolání, při sportu a někomu se prostě nelíbí. Naštěstí doba pokročila a z původně zdravotních pomůcek určených ke korekci očních vad jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie se dnes stává i módní doplněk a můžete se běžně setkat s nedioptrickými kontaktními čočkami určenými ke korekci nebo úplné změně barvy oka. V případě, že vám nechybí jistá dávka extravagance, můžete zajít ještě dál a pořídit si fosforeskující kontaktní čočky, zvířecí nebo si ozdobit oko pěkným motivem.

Kontaktní čočky profesora Wichterleho dnes používají lidé na celém světě. Barevné kontaktní čočky neexistují už jen v bezdioptrickém provedení, ale mohou je používat i lidé, kteří potřebují korekci zraku.

Kontaktní čočky měkké a tvrdé

První výroba kontaktních čoček začala koncem 19. století, kdy se vyráběli výhradně kontaktní čočky tvrdé. Jako materiál pro výrobu sloužilo dlouho dobu sklo. Tyto čočky špatně seděli na oku a byli těžké. Způsob výroby se postupně zdokonaloval a časem se vyráběli na mírů každému pacientovi podle odlitku rohovky. O několik let později se začali objevovat první kontaktní čočky vyrobené z plexiskla, které byli o poznání lehčí, avšak stále se jednalo o kontaktní čočky tvrdé. Revoluce ve výrobě, která umožnila masové rozšíření kontaktních čoček mezi širokou veřejnost nastala v šedesátých letech 20. století, kdy československý vědec Otto Wichterle vynalezl látku zvanou polymer. Ta umožnila vyrábět čočky odstředivým litím a došlo ke značnému snížení výrobních nákladů. Od té doby se kontaktní čočky začaly masově rozšiřovat v podobě jak je známe dnes. To umožnilo vzniknout desítkám světovým výrobcům kontaktních čoček jako jsou Johnson&Johnson (Acuvue), Cooper Vision, Bausch&Lomb, Ciba Vision, Ocular Sciences a další. Pro normálního uživatele kontaktních čoček tím vzniká problém se v nabídce všech výrobců zorientovat. Tento web vznikl za účelem zpřehlednit aktuální situaci na trhu s kontaktními čočkami. Dozvíte se zde informace o tónovacích, barevných ale i crazy čočkách a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Zjistíte jak se o ně správně starat a jak předcházet možným problémům.

Bílkoviny a aminokyseliny jsou základní kameny kosterního svalstva.Jak vybrat kontaktní čočky

Výběr kontaktních čoček by se neměl v žádném případě podceňovat. Špatným výběrem si můžete zajistit nepříjemnosti jako svědění očí, škrábání nebo zkreslené vidění v horším případě riskujete dokonce poškození zraku. Pokud chcete těmto problémům předejít je potřeba výběr zkonzultovat s odborným lékařem, který vám podle výsledků testů doporučí ty nejvhodnější právě pro vás. Ovšem ještě před tím, něž se za výše zmíněným lékařem vydáte je třeba vědět jak často budete chtít kontaktní čočky měnit každé mají totiž své výhody i nevýhody.

Kontaktní čočky podle druhu korekce

  • Sférické – Pokud nosíte kontaktní čočky s největší pravděpodobností nosíte právě sférické, jsou určeny ke korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti.
  • Asférické – Slouží ke korekci sférické aberace nazývanou také otvorová vada. V šeru nebo při sledování objektu z blízka se zornice rozšiřuje, to umožní vstup do oka paprskům i z okrajových částí kontaktní čočky. Právě tyto paprsky způsobují nekvalitní a neostré vidění.
  • Astigmatické (Torické) – Vlivem nepravidelného zakřivení rohovky dopadá světlo na sítnici pod rozdílným úhlem. Astigmatismus se projevuje zkresleným nebo rozmazaným viděním, velmi často je doprovázen krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
  • Bifokální, Multifokální – Čočky sloužící ke korekci presbyopie. Tato oční vada se začíná projevovat ve vyšším věku a způsobuje se zhoršené vidění na blízko.

Kontaktní čočky podle doby nošení

Pokud nebereme v potaz oční vadu a ani typ korekce kontaktní čočky, můžeme je rozdělit podle dalšího důležitého kritéria a to délky nošení. Každý pacient by před návštěvou optometra měl mít jasno jak často a k jakým příležitostem bude chtít čočky nosit.

Jednodenní kontaktní čočky

Tyto kontaktní čočky jsou nejzdravější volbou pro vaše oči. Jedná se o kontaktní čočky měkké a tím zajišťují výbornou propustnost kyslíku k vašemu oku, tím může oko přirozeně dýchat. Používají se stejně jako ostatní typy čoček jen s tím rozdílem, že je ráno nasadíte a večer se vyhodí. Odpadá tím jakákoliv péče o kontaktní čočky, čištění v roztoku nebo potřeba je uchovávat ve speciálním pouzdru. Tento typ kontaktních čoček volí většinou lidé, kteří je používají společně s dioptrickými brýlemi a nosí je jen ke sportu nebo do společnosti.

Dvoutýdenní kontaktní čočky

Dvoutýdenní kontaktní čočky jsou správnou volbou pokud chcete nosit především čočky a pouze občas je kombinovat s dioptrickými brýlemi. Vzhledem k jejich relativně krátké periodě výměny se během nošení nestihnou vytvořit bílkovinné usazeniny ani nánosy bakterií, které můžou způsobit podráždění nebo i syndrom suchého oka, jsou tak vhodné i pro alergiky.

Měsíční kontaktní čočky

Zřejmě nejpoužívanějším typem kontaktních čoček jsou právě měsíční a to především kvůli jejich ceně. Jsou sice dražší než denní nebo dvoutýdenní ale v přepočtu na jeden den nošení vám vyjde částka nižší než deset korun. Některé typy měsíčních kontaktních čoček je možné po konzultaci se svým lékařem nosit nepřetržitě a to i přes noc ale v takovém případě se zkracuje doba jejich použitelnosti až na polovinu. Navíc se především v prašném prostředí může dostavit pálení nebo svědění očí.

Barevné kontakní čočky

Váš pohled je jedna z prvních věcí které si na vás ostatní všimnou a do jisté míry ovlivňuje první dojem jakým působíte. Oči tak hrajou důležitou roli při navazování nových kontaktů a známostí. Nezřídka se ale stává, že majitel není se svojí barvou očí úplně spokojen. Pokud je tohle zrovna váš případ a zároveň nosíte kontaktní čočky naskýtá se jednoduché řešení, tím jsou barevné kontaktní čočky. Jestliže vás netrápí žádná oční vada a máte zájem pouze o změnu barvy vašich očí nedioptrické barevné čočky jsou pro vás tou správnou volbou. Kosmetické čočky jsou k dostání v celé řadě odstínů a provedení. Můžete tak lehce doladit přirozenou barvu očí nebo zvolit úplně odlišný odstín a provést tak radikálnější změnu vašeho vzhledu.

Tónovací čočky

Tónovací kontaktní čočky neslouží ke změně barvy očí ale pouze k její zvýraznění. Vaše oči tím dostanou sytější barvu a váš pohled bude působit hlubším dojmem. K dostání jsou jak dioptrické tak pouze kosmetické provedení. Tyto čočky bez problémů dodají vašim očím hlubší odstín, jestli máte přirozeně tmavé oči a hledáte barevné kontaktní čočky se světlejším odstínem nebude výsledek už tak dokonalý. V takovém případě je lepší zvolit krycí čočky.

Krycí čočky

Krycí kontaktní čočky jak už název napovídá slouží k úplnému překrytí vlastní barvy oka. Jsou ideální volbou pokud toužíte po světlejším odstínu než vaše oči ve skutečnosti mají. Tento typ kontaktních čoček se také vyrábí v dioptrickém nebo pouze kosmetickém provedení. Chcete vylepšit vizáž svých očí a nebojíte se experimentovat? Jestli jsou pro vás barevné nebo krycí kontaktní čočky málo výrazná změna, crazy čočky jsou pro vás ty pravé. Jedná se výhradně o nedioptrické kontaktní čočky spadající do kategorie kosmetických čoček. Většinou neslouží k napravení očních vad ale i tak se na trhu dají najít dioptrické crazy čočky, ty mají ale několik nevýhod. Crazy kontaktní čočky, ať už dioptrické tak nedioptrické se nedoporučuje nosit nepřetržitě delší dobu. Jejich velká nevýhoda spočívá právě ve vrstvě barvy, která není tak prodyšná jako samotný materiál, ze které jsou čočky vyrobeny. Tím se zhoršuje propustnost kyslíku k oku a to nemůže přirozeným způsobem dýchat. Po delší době se tak může projevit únava očí, pálení nebo svědění. Barevný film, kterým je čočka potažena, navíc nepropustí všechny paprsky světla dopadajících na oka a v některých případech může dojít ke zhoršení ostrosti vidění. Především z tohoto důvodu se nedoporučuje nosit crazy čočky při řízení motorových vozidel nebo jiných činnostech vyžadujících zvýšenou pozornost. Naštěstí při dodržování zásad pro manipulaci a péči o čočky nehrozí poškození zraku, pokud tedy používáte doporučený roztok a vhodné čočky můžete si bez obav užívat vaší nové vizáže. Mezi časté chyby, který se uživatelé především barevných nebo crazy čoček dopouštějí je půjčování čoček kamarádům nebo známým. Tak se do oka dostanou cizí bakterie, které můžou způsobit zánět a řadu dalších potíží. Pokud si chcete jakékoliv čočky vyzkoušet nejistější je zajít za místním kontaktologem, který vám jistě rád pomůže s výběrem.

Crazy barevné čočky

Chcete vylepšit vizáž svých očí a nebojíte se experimentovat? Jestli jsou pro vás barevné nebo krycí kontaktní čočky málo výrazná změna, crazy čočky jsou pro vás ty pravé. Jedná se výhradně o nedioptrické kontaktní čočky spadající do kategorie kosmetických čoček. Většinou neslouží k napravení očních vad ale i tak se na trhu dají najít dioptrické crazy čočky, ty mají ale několik nevýhod. Crazy kontaktní čočky, ať už dioptrické tak nedioptrické se nedoporučuje nosit nepřetržitě delší dobu. Jejich velká nevýhoda spočívá právě ve vrstvě barvy, která není tak prodyšná jako samotný materiál, ze které jsou čočky vyrobeny. Tím se zhoršuje propustnost kyslíku k oku a to nemůže přirozeným způsobem dýchat. Po delší době se tak může projevit únava očí, pálení nebo svědění. Barevný film, kterým je čočka potažena, navíc nepropustí všechny paprsky světla dopadajících na oka a v některých případech může dojít ke zhoršení ostrosti vidění. Především z tohoto důvodu se nedoporučuje nosit crazy čočky při řízení motorových vozidel nebo jiných činnostech vyžadujících zvýšenou pozornost. Naštěstí při dodržování zásad pro manipulaci a péči o čočky nehrozí poškození zraku, pokud tedy používáte doporučený roztok a vhodné čočky můžete si bez obav užívat vaší nové vizáže. Mezi časté chyby, který se uživatelé především barevných nebo crazy čoček dopouštějí je půjčování čoček kamarádům nebo známým. Tak se do oka dostanou cizí bakterie, které můžou způsobit zánět a řadu dalších potíží. Pokud si chcete jakékoliv čočky vyzkoušet nejistější je zajít za místním kontaktologem, který vám jistě rád pomůže s výběrem.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!