Kontaktní čočky – jsou vhodné i pro mne?Určitě každý člověk, který potřebuje korigovat svůj zrak pomocí dioptrických brýlí, někdy uvažoval o kontaktních čočkách. Na druhou stranu ale před vyzkoušením kontaktních čoček odrazuje mnoho lidí spousta pochybností, které jsou většinou zbytečné. Kdyby nebylo nošení kontaktních čoček tak pohodlné a bezpečné, určitě by je nepoužívalo tak veliké množství lidí na celém světě. Abychom ke kontaktním čočkám získali potřebnou důvěru, je potřeba si o nich zjistit co nejvíce informací. Ty vám rád poskytne optometrista nebo přímo specialista zabývající se kontaktními čočkami – kontaktolog. Ten vám také provede všechna potřebná vyšetření, aby vám doporučil kontaktní čočky vhodné přímo pro vás. Na výrobu kontaktních čoček jsou používány stále lepší materiály, takže pokud někdo před několika lety kontaktní čočky nesnesl, je dost dobře možné, že moderní kontaktní čočky mu nebudou dělat žádné problémy. Proto není dobré zanevřít zcela na kontaktní čočky po špatné zkušenosti z minulých let.

Barevné kontaktní čočky neexistují už jen v bezdioptrickém provedení, ale mohou je používat i lidé, kteří potřebují korekci zraku.

Kdy není vhodné používat kontaktní čočky?

 • při akutní nebo chronické infekci oka (je jedno, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci)
 • při poruše tvorby slz a slzného filmu
 • při neprůchodných slzných kanálcích
 • trpíte-li zeleným zákalem
 • při úrazech oka
 • kontaktní čočky bohužel nepomohou tomu, kdo má snížené vidění díky patologickému stavu (změny na sítnici, průhlednosti rohovky, sklivce nebo čočky)

Toto jsou případy, kdy by nošení kontaktních čoček pacientovi spíše uškodilo. Jedná se ale o malé procento případů, naprostá většina lidí může kontaktní čočky bez problémů používat.

Bílkoviny a aminokyseliny jsou základní kameny kosterního svalstva.Před tím, než poprvé použijete kontaktní čočky

Rozhodně nepostupujte tak, že si zakoupíte kontaktní čočky podle počtu dioptrií, které máte na brýlích. Vždy je nutná porada s vaším optometristou nebo přímo specialistou kontaktologem. Kontaktolog je oční specialista, nemusí být oční lékař, který vám v aplikačním středisku nebo v oční optice přeměří váš zrak, zjistí další důležité parametry (citlivost očí, zakřivení oka) a po té vám doporučí vhodnou značku a typ kontaktních čoček. Jedině u takto vybraných kontaktních čoček si můžete být jisti, že vám budou dokonale sedět. Kontaktolog vás také naučí, jak správně čočky nasazovat a vyjímat a jak o ně pečovat. Po té, co mu sdělíte, co od kontaktních čoček očekáváte a jak často si je budete přát používat, vám doporučí buď jednodenní kontaktní čočky, nebo kontaktní čočky s plánovanou dobou výměny. Určitě se nebojte zeptat na cokoliv, co vás v souvislosti s používáním kontaktních čoček napadne, neboť jen správně informovaný a poučený uživatel kontaktních čoček může tuto zdravotnickou pomůcku používat ke své plné spokojenosti.

Tórické kontaktní čočky umožňují korekci astigmatismu i krátkozrakosti nebo dalekozrakosti.

Kontaktní čočky Acuvue

Doporučil vám váš kontaktolog kontaktní čočky Acuvue? Je to jistě správná volba a sázka na jistotu. Acuvue je zavedená značka kontaktních čoček, která přináší svým uživatelům špičkovou kvalitu v oblasti měkkých kontaktních čoček. Vyrábí je společnost Johnson & Johnson Vision Care, která neustále vyvíjí nové technologie a materiály, aby svým zákazníkům mohla nabídnout to nejlepší řešení pro korekci zraku. Kontaktní čočky Acuvue jsou pohodlné a extrémně tenké (což umožňuje přístup kyslíku k oku), takže za chvíli ani necítíte, že je máte na očích.

Jaké výrobky této značky by vás mohli zaujmout?

–          kontaktní čočky ACUVUE OASYS – jsou to kontaktní čočky s plánovanou dobou výměny – každé dva týdny je vyměníte za nový pár

–          kontaktní čočky 1•DAY ACUVUE TruEye – jednodenní kontaktní čočky

–          kontaktní čočky ACUVUE 2 COLOURS – pro ty, co chtějí změnit svou barvu očí

Péče o kontaktní čočky

Správná péče o kontaktní čočky by se neměla brát na lehkou váhu, nedodržováním následujících zásad si můžete zadělat na budoucí zdravotní problémy. Mezi hlavní zásady pro manipulaci s kontaktními čočkami patří především čistota a používání kvalitních roztoků určených pro konkrétní model čoček. Především je důležité zmínit, že roztok na kontaktní čočky nelze ničím jiným nahradit ani vodou z kohoutku. Pitná voda obsahuje flouridy, které narušují materiál čoček. Navíc zde hrozí zvýšené riziko nakažení prvokem Acanthamoebou, který způsobuje vážný zánět rohovky. Nikdy nedávejte kontaktní čočky zpátky do už jednou použitého roztoku. Nejen, že už nemá čistící a dezinfekční účinky ale je navíc plný bakterií a nečistot z minulého dne. U roztoku také sledujte datum jeho použitelnosti. Ideální je si poznamenat datum kdy byl otevřen a datu spotřeby jej vyhodit. Neméně důležitá je péče o samotné pouzdro. Pouzdro by se mělo každý den čistit roztokem a po asi dvou měsících se doporučuje pořídit nové. Dále je třeba dávat pozor aby při vylévání pouzdra v něm nezůstávali zbytky starého roztoku, takové prostředí je přímo ideální pro množení bakterií.

Roztoky

Zde se projeví velká výhoda jednodenních kontaktních čoček. Večer je jednoduše vyhodíte a odpadá tím jakákoliv péče, nutnost používat pouzdra a kvalitní roztoky. Během nošení se i za velice krátkou dobu stihne na povrchu čočky usadit dostatek bakterií, bílkovin a tuků, které jsou obsaženy v slzách, a tím snižují komfort nošení. Dokonce můžou vyústit až v záněty a další komplikace, výběr vhodného roztoku tudíž není radno podceňovat.

Jak vybrat nejvhodnější roztok?

Jestliže kontaktní čočky, které používáte, jsou určeny k opětovnému nošení jistě vás zajímá jaký čistící roztok vybrat. Bohužel na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovedět. Nejvhodnější je používat roztok, který je doporučený výrobcem kontakních čoček. Může se ovšem stát, že právě u vás se projeví alergie na některou z látek obsažených v čistícím roztoku, v takovém případě je nutné navštívit vašeho očního lékaře a probrat s ním možné alternativy. Mezi jednotlivými roztoky je největší rozdíl právě v chemických látkách, které jsou obsaženy. Dá se říci, že čím vyšší je perioda výměny kontaktních čoček, tím je vyšší koncentrace chemických látek v roztoku. Bohužel i v případě, že máte podezření na vznik alergie na některou látku obsaženou v roztoku jej nelze ničím jiným nahradit. Kromě toho, že kontaktní čočky dezinfikuje a čistí navíc pomáhá k její hydrataci a zabraňuje vyschnutí. Tím zajišťuje pohodlné a bezproblémové nošení.

Peroxidové roztoky

Peroxidové roztoky jsou jedny z nejúčinnějších roztoků. Vysoce účinně odstraňují bílkovinné usazeniny a bakterie z povrchu čočky. Jeho aktivní látka peroxid vodíku reaguje spolu s kyslíkem a tím dochází k odstraňování nečistot a usazenin z povrchu kontaktní čočky. Chemická reakce peroxidu vodíku spolu s kyslíkem trvá asi šest hodin. Po této době zůstane v pouzdře pouze čistá voda. Díky tomu jsou peroxidové roztoky šetrné pro oči a minimalizují možnost vzniku alergie.

Aplikace kontaktních čoček

Při jakékoliv manipulaci s kontaktními čočkami je důležité dodržovat několik následujících zásad, jedině tak je možné předejít zánětům, poškození čoček a různých komplikací při nošení. Před jakoukoliv manipulací s kontaktními čočkami si vždy umyjte ruce mýdlem.

Nasazování kontaktních čoček

 • Kontaktní čočky se hlavně začátečníkům lépe nasazují před zrcadlem.
 • Vždy si prvně nasaďte kontaktní čočky a až poté nanášejte make-up a jinou pleťovou kosmetiku.
 • Kontaktních čoček se dotýkejte výhradně bříšky prstů. Pří kontaktu s nehty je můžete poničit nebo dokonce protrhnout a tím dojde k jejich znehodnocení.
 • Po vyndání kontaktní čočky z krabičky nechte chvíli okapat přebytečný roztok a zkontrolujte zda není čočka otočená naruby. To poznáte podle indikátoru nebo nepravidelného zakřivení.
 • Při nasazování se dívejte přímo do zrcadla a druhou rukou roztáhněte oční víčka od sebe, tak aby vzniklo dostatečné místo pro pohodlné vložení čočky.
 • Pokud vám čočka spadne vždy ji důkladně umyjte čistícím roztokem.
 • Po nasazení můžete jemným tažením přes oční víčko čočku vystředit tak, aby vás nikde neškrábala a neměli jste rozmazané vidění.

Vyjmutí čočky z oka

 • Při vyndávání čoček z oka je třeba dbát stejných zásad jako při jejich aplikaci.
 • Předem si připravte pouzdra naplněné vhodným roztokem.
 • Prostředníkem si stáhněte víčko směrem dolů a zároveň se podívejte nahoru.
 • Ukazováčkem stejné ruky si čočku mírně posuňte dolů a jemně ji zmáčkněte mezi ukazováček a palec.
 • Čočka vám zůstane mezi prsty.
 • Nýní si ji můžete položit do dlaně a očistit.
 • Po vyčištění čočku uložte do předpřipraveného pouzdra s roztok a postup opakujte u druhého oka.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!